Laminasyon

Laminasyon işlemi, bir bütün olarak daha sağlam bir yapı oluşturmak için iki veya daha fazla farklı malzemenin birleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Bu malzemeler arasında bir yüzey malzemesi, bir yapıştırıcı ve bir destek malzemesi bulunur. Yüzey malzemesi, bir kağıt, film veya kumaş, destek malzemesine yapıştırılır. Bu yapıştırıcı, malzemelerin yapışmasını sağlamak için kullanılır.

Polietilen, Polipropilen metalize gibi yapılar lamine edilebilmektedir. İstenen tasarımlar baskı işleminden sonra lamine edilip, laminasyon işlemi tamamlanmış olup ihtiyaç duyulan koruma da sağlanmış olur.

Sonuç olarak, laminasyon, farklı malzemeleri bir araya getirerek daha dayanıklı bir yapı oluşturmak için kullanılan bir kaplama işlemidir. Bir ambalaj malzemesi, çift katmanlı bir laminasyon ile daha dayanıklı hale getirilebilir. Ayrıca laminasyon koruyucu bir tabaka olarak baskının çizilmesi, solması, yıpranmasını önleyebilir. Laminasyon nakliye sırasında hasar riskini azaltır, baskı ürünleri üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak baskının ömrünü uzatabilir.